مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تفاوت کرم بی بی، کرم سی سی و کرم دی دی

فهرست مطالب

تفاوت کرم بی بی، کرم سی سی و کرم دی دی

کلمات اختصاری BB، CC و DD کرم مدتی است که در صنعت آرایشی و مراقبت از پوست شنیده می‌شود و تعداد زیادی از مصرف‌کنندگان این محصولات را گیج کرده است. مثلا هنگام انتخاب هرکدام از این کرم‌ها، نمی‌دانیم که کدام برای پوست ما بهتر است و از کدام کرم در چه مواقعی باید استفاده کرد. پس اولین چالش هنگام خرید، نداشتن اطلاعات کافی در مورد تفاوت کرم بی بی، کرم سی سی و کرم دی دی با یکدیگر است. اگر شما هم به روتین مراقبت از پوست اهمیت می‌دهید و با همین چالش مواجه هستید، این مطلب از صندلی برای شماست. قرار است در مورد تفاوت این ۳ کرم، کاربرد و ویژگی‌های هر کدام صحبت کنیم.

کرم بی بی چیست؟

BB مخفف Beauty Balm است. کرمی بسیار محبوب که در دسته محصولات آرایشی سبک قرار دارد. در واقع کرم‌های BB به‌عنوان پرایمر، مرطوب‌کننده و پوشش‌دهنده بسیار سبک برای پایه آرایش، طراحی شده است. در ترکیب بی بی کرم‌ از آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مراقبت از پوست استفاده شده است تا با هیدراته‌ نگه‌داشتن پوست، همانند سدی قوی در برابر عناصر خارجی و مضر عمل کند. این ویژگی از ترک‌خوردن و آسیب‌پذیر بودن پوست جلوگیری می‌کند و اجازه نمی‌دهد روند پیری را به‌سرعت طی کند.

Spf موجود در کرم BB باکیفیت، با محافظت در برابر اشعه UVB و UVA مانع از آسیب‌رسیدن به سلول‌های سطحی و عمقی پوست می‌شود و از انواع سرطان و چین‌وچروک زودرس پوست جلوگیری می‌کند.

کاربرد های کرم بی بی

از بی بی کرم‌ها با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، می‌توان به عنوان یک پرایمر، مرطوب‌کننده و پوشش‌دهنده بسیار سبک و همه‌جانبه استفاده کرد تا بافتی سبک را برای داشتن پایه آرایشی بدون نقص و درخشان، ایجاد کرد. به بیان ساده‌تر بی بی کرم یک محصول آرایشی بسیار سبک است که پوشش‌دهی آن‌ فقط کمی از مرطوب‌کننده‌های رنگی بیشتر است. با توجه به فرمول استفاده شده و شرکت تولیدکننده، پوششی سبک تا متوسط را ایجاد می‌کند و بیشتر مناسب جوان‌هایی است که پوست صورت‌شان ایراد خاصی ندارد و فقط به کمی اصلاح نیاز دارند.

بیشتر تولیدکنندگان BB کرم ادعا می‌کنند که محصولشان SPF بالایی دارد و همین امر باعث می‌شود که بسیاری از خانم‌ها به اندازه کرم‌های ضدآفتاب بی‌رنگ، در مصرف بی بی کرم‌ها سخاومتندانه رفتار نکنند و مقدار کمی را استفاده کنند؛ اما ما پیشنهاد می‌کنیم به آنچه که برند تولیدکننده در مورد SPF محصولاتش می‌گوید، خیلی اطمینان نکنید و اگر می‎خواهید آن را جایگزین مرطوب‌کننده، پرایمر و کرم ضدآفتاب خود کنید، حتما به اندازه یک چهارم قاشق چایخوری از کرم بی بی استفاده کنید تا بهترین محافظت و پوشش را دریافت کنید. اگر BB کرم را با کرم‌پودر روزانه خود ترکیب کنید، می‌توانید به پوست صورتتان ظاهری نرم‌تر و یکدست ببخشید؛ بدون آنکه مواد آرایشی روی صورتتان تکه‌تکه به‌نظر برسد.

کرم سی سی چیست؟

CC کرم مخفف Colour Correcting به معنای تصحیح‌کننده رنگ یا اصلاح‌کننده چهره است و کمک می‌کند تا پوست صورت یکدست شود. این کرم‌ها بسیار سبک هستند و با اصلاح چهره از هر گونه قرمزی، رنگدانه، لک، کک‌ومک، ناهمواری در رنگ پوست، به یکسان‌سازی رنگ پوست کمک می‌کند. فرمولاسیون سی سی کرم‌ها به‌گونه‌ای است که چین‌وچروک و بافت‌های ناهموار پوست را با مواد معدنی خود، محو می‎کند. در واقع کرم سی سی شبیه به کرم‌پودری بسیار سبک است که نقایص پوست را می‌پوشاند و به دلیل ویتامین C که در ترکیبات آن وجود دارد، باعث روشن‌ و درخشان‌ شدن پوست می‌شود.

بیشتر بخوانید: روش‌ های روشن شدن پوست

کاربرد های سی سی کرم

همانطور که در بخش قبل توضیح دادیم، سی سی کرم‌ها بافت بسیار سبکی دارند و در ترکیبات آن از مواد روشن‌کننده و ویتامین C استفاده شده است؛ از این رو می‌توانید از آن‌ها به عنوان پایه آرایش استفاده کنید و در صورتی که روی پوست صورتتان قرمزی، التهاب، سیاهی، لک‌ و کک‌ومک وجود دارد، این نواقص را محو کنید. البته درست است که بی بی کرم‌ها نیز به عنوان پایه آرایش مناسب هستند، اما فرق بی بی کرم‌ با سی سی کرم در بافت آنهاست. در واقع چون کرم CC بافت سبک‌تر، جذب سریع‌تر و پوشانندگی بیشتری نسبت به BB کرم‌ها دارد، در صورت مصرف به عنوان زیرساز میکاپ نتیجه بهتری را پس از آرایش صورتتان شاهد خواهید بود و آرایشتان بسیار طبیعی می‌شود.

در عوض کرم بی بی نسبت به سی سی، بیشتر و بهتر از پوست مراقبت می‌کند و اگر در طولانی‌مدت از آن استفاده کنید، متوجه تغییرات مثبت پوست خود خواهید شد. البته این موضوع به این معنا نیست که سی سی کرم‌ها هیچ مزیتی برای پوست ندارند. اتفاقا محافظ خوبی در برابر نور خورشید هستند و فرمولاسیون آن‌ها به‌گونه‌ای است که از مواد غذایی ضدپیری برای کند کردن روند پیری پوست در تولید آن‌ها استفاده شده است. در صورتی که بخواهید از آن استفاده کنید باید نوعِ پوست خود را بشناسید. هرچند کسانی که پوست معمولی و مختلط دارند نیز می‌توانند از سی سی کرم استفاده کنند؛ ولی عملکرد این نوع کرم روی پوست چرب، بهتر است.

 کرم دی دی چیست؟

DD کرم را مخفف Dynamic Do-All، Daily Defense و حتی Double Duty دانسته‌اند. در واقع به معنای کرمی همه‌چیز تمام شناخته می‌شود؛ زیرا کرم‌های دفاع روزانه هستند که وظیفه آن‌ها محافظت روزانه در برابر آسیب‌های خورشید است. فاکتورهای SPF ۳۰ یا ۵۰ برای محافظت پوست از نور خورشید را ارائه می‌دهند و به دلیل خواص ضد پیری که دارند آن‌ها را Dynamic Do-All می‌نامند.

در ترکیبات این کرم، ویتامین E وجود دارد که به مباره با رادیکال‌های آزاد می‌پردازد و برای پوست‌ بالغ بسیار مناسب است. همچنین عملکرد بسیار خوبی در محافظت از پوست‌هاس حساس در برابر نور آفتاب از خود نشان می‌دهند که به نسبت بی بی و سی سی کرم، بهتر عمل می‌کند. روشن‌کننده و مغذی پوست و ضد چین و چروک نیز از دیگر خواص و ویژگی‌های دی دی کرم‌هاست.

 تفاوت بی بی کرم و دی دی کرم در ترکیبات آن است و دوزهای بیشتری از مواد محافظت‌کننده پوست در فرمولاسیون آن استفاده شده است؛ زیرا این کرم نسبت به بی بی کرم از سطوح بالاتر SPF و آنتی‌اکسیدان برخوردار است و نسبت به کرم سی سی نیز پوشش‌دهی بهتری در محو لک‌ها، التهاب و قرمزی و یکدست‌سازی پوست دارد. پس می‌توان DD کرم را یک بی بی/سی سی کرم جادویی معرفی کرد.

بیشتر بخوانید: اس پی اف مناسب پوست شما

کاربرد های دی دی کرم

عمده‌ترین تفاوت کرم سی سی با کرم دی دی در بافت و نوعِ استفاده آن‌ است. در واقع بافت دی دی کرم نسبت به سی سی کرم و بی بی کرم بسیار سبک‌تر است و برخلاف سی سی کرم که مناسب پوست چرب است، بهتر است اشخاص دارای پوست خشک و خساس از آن استفاده کنند.

DD کرم، پرایمری مناسب برای زیرسازی آرایش است و ضمن محافظ از پوست، رنگ آن را یکدست می‌کند. همچنین ترکیبات ضدپیری که در آن وجود دارد، روند پیری پوست را کند می‌کند و به دلیل خاصیت رطوبت‌رسانی و مرطوب‌کنندگی بالا، همانند مرطوب‌کننده و آبرسان قوی عمل کرده و آب و رطوبت مورد نیاز پوست‌های حساس، خشک و افرادی که به دوره میانسالی نزدیک می‌شوند را تامین می‌کند. پس اگر در حال فاصله‌گرفتن از دوران جوانی هستید، دی دی کرم نسبت به دو کرم سی سی و بی بی، بیشتر مناسب شماست و می‌توانید آن را در روتین روزانه مراقبت از پوست خود قرار دهید.  

 کدام یک از کرم های بی بی، دی دی و سی سی بهتر هستند؟

تا به این قسمت، مفصل از تفاوت کرم بی بی، کرم سی سی و کرم دی دی صحبت کردیم و ضمن معرفی هرکدام، از ویژگی‌ها و کاربردشان نیز گفتیم. در واقع این اطلاعات کمک می‌کند تا قبل از اینکه تصمیم به خرید یکی از این ۳ کرم بگیرید، بدانید که کدام یک برای شما مناسب‌تر است. در واقع نمی‌توان گفت که کدام یک از این ۳ نوع کرم بهتر است، بلکه باید با توجه به نیاز، نوعِ پوست و انتظاراتتان از کرم، یکی را انتخاب کنید. به طور کل، هر سه کرم در گروه محصولات آرایشی و مراقبتی پوست صورت قرار دارند؛ ولی کاربرد و ویژگی‌هایشان است که تفاوت‌های قابل توجهی را در آن‌ها ایجاد کرده است.

اگر جوان هستید و پوستتان هیچ ایراد خاص و قابل توجهی ندارد، بی بی کرم‌ها به دلیل بافت سبک، پوشانندگی مناسب و خاصیت ضد آفتاب، مناسب شماست. چون پوشانندگی قوی ندارد و پرایمر مناسب برای زیرسازی آرایشتان محسوب می‌شود.

در صورتی که پوستتان لک، التهاب، قرمزی و ناهمواری‌های سطحی دارد، همچنین نوعِ پوسستان چرب است، بهتر است از سی سی کرم‌ها استفاده کنید. نسبت به بی بی‌ها قدرت پوشانندگی بالاتری دارند و سطح صورت را برای زیرسازی میکاپ، کاملا آماده و یکدست می‌کنند. البته افرادی که پوست نرمال و معمولی هم دارند، می‌توانند از سی سی کرم استفاده کنند.

و اما اگر سنتان بالای ۳۵ سال است و به اصطلاح پوست بالغی دارید و می‌خواهید محصول آرایشی و مراقبتی مناسبی به عنوان پوشاننده لک، تیرگی، قرمزی و همچنین ضدآفتاب استفاده کنید، دی دی کرم‌ها مناسب هستند. بافت بسیار سبک‌تری نسبت به بی بی و سی سی کرم دارند، خاصیت ضدآفتاب آن‌ها بیشتر است و باعث تغذیه پوستتان می‌شوند. همچنین مرطوب‌کننده و آبرسان قوی هستند و استفاده آن‌ها برای پوست خشک و حساس در برطرف‌کردن چین‌وچروک و پیری زودرس، بسیار مناسب و ایدئال است.  

کلام آخر

در این مطلب از صندلی در مورد تفاوت کرم بی بی، کرم سی سی و کرم دی دی صحبت کردیم. اینکه هرکدام از این ۳ کرم، برای چه نوع پوستی مناسب است و کاربردشان چیست. مثلا بی بی کرم‌ها لک‌های تیره و سیاه را محو می‌کنند، سی سی کرم‌ها باعث یکنواختی رنگ پوست می‌‌شوند، دی دی کرم‌ها نسبت به کرم‌پودرها سبک‌تر هستند و ضمن پوشانندگی، محافظت خوبی در برابر آفتاب ارائه می‌دهند. ضمن اینکه از بروز زودرس چین‌وچروک یا خطوط ریز روی صورت جلوگیری می‌کنند؛ از این رو خاصیت ضد پیری دارند و مناسب پوست‌های بالغ است. کافی است پیش از خرید هرکدام از این سه کرم، ابتدا ببینید که چه نوع پوستی دارید، سپس نیاز و انتظارتان از کرم را بسنجید و در مرحله آخر، بهترین را انتخاب کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید