مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
ناخن
ژلیش

ژلیش ناخن چیست؟ آموزش ژلیش ناخن

فهرست مطالب

همه خانم‌ها به دنبال این هستند که لاک ناخنشان تا چند روز به همان زبیایی اولیه باقی بماند؛ اما بر خلاف تلاش‌های آن‌ها برای خرید لاک باکیفیت و گران‌قیمت، باز هم بعد از چند روز، مجبور به تمدید مجدد آن می‌شوند. شاید این کاردر چند بار اول، خیلی سخت و اذیت‌کننده نباشد؛ اما قطعا بعد از مدتی، از لاک زدن مداوم خسته می‌شوید. همین دغدغه خانم‌ها باعث می‌شود که در سالن‌های آرایشی، صندلی‌های ژلیش ناخن شلوغ‌تر از قبل شود.

ژلیش روی ناخن طبیعی یکی از تکنیک‌های ماندگاری لاک روی ناخن است؛ به‌طوری که دیگر شما را از لاک زدن‌های پست سر هم بی‌نیاز می‌کند. اگر به این تکنیک علاقه دارید و می‌خواهید درباره مزایا، عوارض، ماندگاری و تفاوت آن با لمینت آشنا شوید، صندلی که برای شما رزرو کرده‌ایم را ترک نکنید.

 ژلیش ناخن چیست؟

امروزه برای زیبایی بیشتر ناخن‌ها، روش‌های زیادی برای مانیکور ناخن وجود دارد که ژلیش ناخن، یکی از جدیدترین تکنیک‌های آن است؛ درواقع نوعی تکنیک جدید است که به کمک ژل نرم به‌عنوان لاک اجرا می‌شود. به این صورت که مانند روکش، روی ناخن قرار می‌گیرد و آنها را زیبا و براق می‌کند. بافت لاک ژلیش نرم و ژله‌ای است و بر خلاف لاک معمولی، باید با کمک نورهای UV خشک و سفت شود. مواد به کار رفته در آن بسیار قوی است و ماندگاری زیادی روی ناخن دارد.

مزایای انجام ژل پولیش

با توجه به این که راه‌های مختلفی برای زیباترکردن ناخن‌ها وجود دارد، شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که اصلا چرا باید به سراغ ژل پولیش برویم؟ در پاسخ باید بگوییم که ژلیش ناخن، علاوه بر زیبایی بیشتر، مزیت‌های خاص دیگری هم دارند که برتری آن‌ها را نسبت به دیگر روش‌ها ثابت می‌کند. برخی از این مزیت‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

تقویت و محافظت از ناخن

بعضی از خانم‌ها ناخن‌های بسیار نازک و شکننده‌ای دارند که با ضربه کوچکی، زیبایی خود را از دست می‌دهند. انجام ژلیش ناخن طبیعی برای این افراد، جدای از زیباتر شدن ناخن‌ها، باعث افزایش مقاومت و محافظت هم می‌شود.

خشک شدن سریع

در حالت معمولی، برای خشک شدن کامل لاک ناخن باید مدت زمان زیادی را بدون تکان خوردن منتظر بمانید. این در حالی است که لاک ژل در کمتر از یک دقیقه خشک می‌شود و با برخورد به اجسام دیگر هم تغییر شکل نمی‌دهد.

ماندگاری بیشتر

لاک‌های عادی حتی اگر بر اثر ضربه خش‌خوردگی پیدا نکنند، بعد از دو یا سه روز رنگ خود را از دست می‌دهند. اما با این تکنیک، شما تا مدت زیادی لاک ناخنی به همان شکل اولیه را خواهید داشت.

جلوه طبیعی 

یکی از مهمترین مزایای آن، طبیعی بودن جلوه نهایی آن است. این موضوع هم به دلیل پوشش بسیار نازک و انعطاف‌پذیر آن روی ناخن است. همچنین بر خلاف لاک‌های عادی، بوی خاصی ندارد و مانند ناخن طبیعی، عمل می‌کند.

مناسب برای تمامی مشاغل

برای خانم‌هایی که به سبب شغل خود با مواد شیمیایی و الکل سروکار دارند، ژلیش ناخن مناسب است؛ چرا که برخورد این مواد خاص با لاک ژل، آسیب جدی به ناخن و لاک وارد نمی‌کند. البته این موضوع تنها در صورت استفاده از مواد بسیار باکیفیت اتفاق می‌افتد.

عوارض ژلیش ناخن

درست است که انجام ژلیش روی ناخن طبیعی، زیبایی زیادی دارد؛ اما باید عوارض آن را هم در کنار مزایایش قبول کنید. ممکن است که با این تکنیک روی ناخن، با عوارض زیر روبه‌‌رو شوید:

 • با توجه به این که سه لایه مواد شیمیایی تا مدت زیادی روی ناخن قرار می‌گیرند، فرآیند اکسیژن‌رسانی به آن و پوست دچار اختلال می‌شود. بنابراین، این تکنیک برای افرادی با ناخن‌های ضعیف و آسیب‌‎دیده پیشنهاد نمی‌شود.
 • انجام مداوم ژلیش ناخن به دلیل وجود اشعه‌های مضر، باعث ایجاد لکه‌های پوستی می‌شود.
 • پاک کردن آن روی ناخن طبیعی، به آسانی و در خانه انجام نمی‌شود؛ بنابراین حتما باید این کار با کمک آرایشگر متخصص و با موارد خاصی انجام شود.
 • وجود برخی از ترکیبات شیمیایی در پاک‌کننده‌های ژلیش ناخن، سرطان‌زا است.

نحوه انجام ژلیش ناخن

با بررسی مزایا و عوارض ژلیش روی ناخن طبیعی ، اگر هنوز هم قصد انجام این کار را دارید، بد نیست با مراحل انجام آن هم آشنا شوید:

۱. بستر سازی

در مرحله اول، باید بستر مناسبی برای لاک ژل را فراهم کنید. برای این کار در ابتدا ناخن را به شکل دلخواه خود فرم دهید و با استفاده از سوهان، کوتیکول‌های اطراف ناخن را از بین ببرید. سپس پوست‌های اضافی را از دور ناخن بردارید و با استفاده از سوهان کاغذی یا دستی، روی سطح آن را خش بیندازید. این کار را تا زمانی که براقی و چربی ناخن از بین برود، ادامه دهید. پیشنهاد می‌کنیم که برای جلوگیری از آسیب ناخن‌ها، از ضد قارچ ناخن هم استفاده کنید. بعد از انجام تمامی این کارها، ناخن را کاملا تمیز کنید.

بیشتر بخوانید: انواع مدل ناخن

۲. بیس سازی

در این مرحله باید اولین لایه پوششی را اعمال کنید. بنابراین اگر می‌خواهید پولیش بهتر به ناخن بچسبد، حتما پایه ژل باکیفیتی را تهیه کنید. لایه نازکی از لاک پایه را روی تمامی قسمت‌های ناخن بزنید و آن‌ها را در زیر نور UV یا LED قرار دهید تا خشک شوند. مدت زمان خشک شدن هر لایه هم کمتر از یک دقیقه است. ایجاد لمینیت ناخن قبل از لاک ژلیش می تواند به سلامت ناخن شما کمک بیشتری کند.

۳. لاک ژل

پس از اعمال لاک پایه، باید لاک ژل را به ناخن‌ها بمالید؛ فقط توجه کنید که قبل از استفاده، حتما آن را به خوبی تکان دهید. لاک ناخن را حداقل دوباره به طور کامل تا نزدیک‌ترین مکان به کوتیکول بزنید. توجه کنید که هرچه تعداد لایه‌های لاک ژل بیشتر باشد، جلوه بهتری دارد. از طرفی حتما باید هر لایه از لاک را جداگانه به مدت حداقل ۳۰ ثانیه در زیر لامپ خشک کنید و دوباره لایه بعدی را بزنید.

بیشتر بخوانید: آموزش انجام پدیکور

۴. تاپ شاین

در مرحله آخر هم به منظور ثابت شدن رنگ ناخن و براقیت بیشتر آن، تاپ کت روی آنها بزنید. سپس برای آخرین بار، دوباره ناخن‌ها را به مدت یک دقیقه خشک کنید.

 ماندگاری ژلیش ناخن

ماندگاری ژلیش ناخن طبیعی، به موارد مختلفی از جمله تخصص ناخن کار، وسایل استفاده شده و کیفیت لاک‌ها بستگی دارد. معمولا ژلیش ناخن تا دو هفته بدون آسیب به همان شکل اولیه هستند؛ اما ممکن است که تا هفته سوم، با رشد ناخن‌ها، کنده شوند. البته این مدت زمان متناسب با نوع ناخن‌ها و موارد به کار رفته در ژلیش، بیشتر یا کمتر هم شود.

مراقبت های بعد از ژلیش ناخن

بهتر است که بعد از انجام ژلیش ناخن، موارد زیر را برای مراقبت بیشتر از ناخن‌ها رعایت کنید:

 • برای محافظت بیشتر از ناخن‌ها، حتما دوبار در روز روغن کوتیکول به آنها بزنید.
 • در ۲۴ ساعت اول، بهتر است که کمتر با گرما و آب در تماس باشید.
 • اگر به فکر سلامت ناخن‌های خود هستید، پاک کردن لاک ژل در خانه را به طور کلی فراموش کنید؛ چون این کار باید توسط متخصص زیبایی انجام شود.
 • در زمان استفاده از مواد شیمیایی خیلی قوی، از دستکش لاستیکی استفاده کنید.
 • بعد از پاک کردن ژلیش، حتما از سلامت ناخن‌ها مطمئن شوید.

نحوه پاک کردن و ریموو لاک ژل

اگر می‌خواهید ژل پولیش را از ناخن‌های خود پاک کنید، باید مراحل زیر را طی کنید:

 • گلوله‌های کوچکی از پنبه را به اندازه ناخن‌ها به استون آغشته کنید و روی انگشت‌ها بگذارید.
 • دورتا دور انگشتان را فویل بپیچید و تا ۱۰ دقیقه منتظر بمانید. البته فویل نباید به قدری پیچیده شود که گردش خون را دچار مشکل کند. بعد از این مدت، باید قسمت زیادی از لاک پاک شده باشد.
 • باقیمانده لاک را هم با دستمال مرطوب با آب گرم از ناخن پاک کنید.
 • دست‌های خود را با آب و صابون بشویید. توجه کنید که صابون‌های بدون بو را استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از خشکی پوست، به مدت یک هفته وازلین را روی پوست و کوتیکول‌های ناخن بزنید.

تفاوت ژلیش ناخن با لمینت ناخن

در حالت کلی لمینت ناخن به مقاوم‌تر کردن ناخن طبیعی و انعطف‌پذیری بیشتر آن کمک می‌کند. در حالی که ژلیش، بیشتر جنبه زیبایی دارد. از طرفی ژلیش ناخن به منظور براق شدن و رنگ زیبای ناخن انجام می‌شود؛ اما در لمینت، جدای از رنگ ناخن، در فرم ناخن‌ها هم تغییر ایجاد می‌شود.

تفاوت ژلیش ناخن با لاک ژل روی کاشت

بسیاری از افراد، ژلیش ناخن را با کاشت ناخن اشتباه می‌گیرند؛ در حالی که این دو با یکدیگر تفاوت دارند. در ژلیش، هیچ افزایش طولی برای ناخن‌ها وجود ندارد و تنها رنگ آنها تغییر پیدا می‌کند؛ اما در لاک ژل، موادی از جنس پلاستیک وجود دارد که باعث بلندتر شدن ناخن‌ها می‌شود. همچنین لاک ژل ضخیم است و نیازی به خشک شدن در زیر اشعه هم ندارد. در حالی که ژل ناخن بسیار نرم است و به صورت مستقیم روی ناخن‌های طبیعی اجرا می‌شود. البته انواع مدل کاشت ناخن که مدل های بسیار زیادی دارد، طرفداران مخصوص به خود را نیز دارد.

جمع‌بندی

تکنیک ژلیش ناخن، یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای زیبایی ناخن است؛ اما اگر این کار توسط آرایشگران متخصص و ماهر انجام نشود، جدای از ظاهر ناخوشایند، عوارض زیادی برای ناخن‌ها هم دارد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که فرد ماهری را برای این کار انتخاب کنید. البته با توجه به استقبال خانم‌ها از ژلیش ناخن طبیعی، برای رزرو نوبت از آرایشگاه‌های معتبر، باید مدت زمان تقریبا زیادی را منتظر بمانید؛ اما اگر می‌خواهید در کمترین زمان نوبتی در بهترین آرایشگاه‌های شهر خود بگیرید، می‌توانید از طریق سایت صندلی این کار را انجام دهید.


سوالات متداول

فرق ژلیش ناخن با لمینت ناخن چیست؟

در لمینت ناخن مثل ژلیش از تیپ، پودر و لیکوئید استفاده نمی‌شود و مواد کاور ناخن به‌صورت مستقیم روی صدف ناخن قرار می‌گیرد. همچنین برخلاف ژلیش ناخن که نیازی به بیس ندارد، برای طراحی لمینت نیاز به استفاده از ژل بیس داریم. به‌طور خلاصه ژلیش برندی از لاک ژل است و لمینیت ناخن ماده‌ای با ماهیت ژل است که با کاور کردن ناخن آن را محکم‌تر و تقویت می‌کند.

تفاوت ژلیش ناخن با کاشت ناخن چیست؟

همان‌طور که گفتیم ژلیش ناخن، همان لاک کلاسیک است که با اکریلیکِ ژل‌مانند مخلوط شده، از لاک معمولی دوام بیشتری دارد و برای خشک شدن به اشعه UV نیاز دارد. اما در کاشت ناخن که انواع مختلفی هم دارد از مواد پلاستیکی یا پودر کاشت استفاده می‌شود و در نتیجه ناخن بلند و ضخیم می‌شود. در ژلیش برخلاف کاشت افزایش طول ناخن را نداریم.

تفاوت ژلیش ناخن با کاشت پودری چیست؟

در ناخن اکلریلیک یا کاشت پودری ناخن در‌واقع کاشت ناخن به وسیله پودر و لیکویید انجام می‌شود. برای کاشت پودر از تیپ، فرمر و قالب استفاده می‌شود. در این روش ناخن‌کار با استفاده از یک قلم اشکی، قلم را به ماده لیکویید آغشته کرده و سپس داخل پودر زده و مواد را به صورت آدامسی برمی‌دارد. مواد پودری کاشت ناخن بر خلاف مواد ژلیش ناخن نیازی به دستگاه UV برای خشک شدن ندارند.

فرق لمینت ناخن با کاشت ناخن چیست؟

اصلی‌ترین تفاوت لمینت ناخن با کاشت ناخن در این است که در کاشت ناخن، ناخن بلند و ضخیم می‌شود و برای این کار یک لایه اضافی روی ناخن قرار می‌گیرد و سپس روی آن لایه اضافی لاک ژل یا بیس فرنچ ناخن انجام می‌شود. اما در لمینت یک لایه نازک از مواد مستقیم بر روی ناخن طبیعی خودتان قرار می‌گیرد و ناخن درواقع کاور می‌شود به ‌همین دلیل ظاهر طبیعی‌تری دارد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید