مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

10 ویژگی منحصر به فرد یک آرایشگر خوب

The unique feature of a good hairdresser
فهرست مطالب

در جامعه امروز بسته به نیاز انسان‌ ها شغل‌ های فراوانی به وجود آمده است. روزانه برای رفع نیاز‌ های مان به آن‌ ها مراجعه می‌ کنیم. بقال، نانوا، خیاط، مکانیک، کارواش، آرایشگاه و … اما این مورد آخر، یک تفاوت مهم با بقیه مشاغل دارد. همین مسئله سبب شده است این شغل از حساسیت بالایی برخوردار باشد. یکی از ویژگی های یک آرایشگر خوب این است که باید نکاتی را رعایت کند. مثل بقیه شاغلان در مشاغل دیگر ملزم به رعایت تمام یا بخشی از این الزامات نیستند. یک آرایشگر خوب باید انواع و اقسام لوازم آرایشی از جمله سایه چشم، کانسیلر، رژگونه و… را بشناسد، تا در کارش موفق باشد. کار کردن در لوکس ترین آرایشگاه تهران معیار خوب بودن آرایشگر نیست .

ویژگی‌ های مهارتی یک آرایشگر خوب چیست؟

اولین و مهم‌ ترین ویژگی یک «آرایشگر خوب» تخصص، مهارت بالا و قدرت انجام یک آرایش بی نقص و مشتری‌ پسند است. برای داشتن این ویژگی مهم سه نکته حائز اهمیت است.

 Good barber

به‌ روز بودن علم آرایشگر

یکی از مواردی که می تواند یک آرایشگر را از دیگر همکاران خود متمایز سازد. به‌ روز بودن اطلاعات و تسلط به نکات تئوری و علمی رشته تخصصی خود است. فارغ از این که یک آرایشگر در چه زمینه ای تخصص دارد. مو، صورت، ناخن، اپیلاسیون یا غیره- این نکته حائز اهمیت است.

بیشتر بخوانید: آموزش آرایش پاییزی

داشتن توانایی تبدیل علم به عمل

به روز بودن اطلاعات و علم آرایشگر یکی از ویژگی های آرایشگر خوب تلقی می شود. ولی در عین حال نمی تواند به تنهایی از یک آرایشگر خوب بسازد. قطعا داشتن توانایی پیاده کردن دانش و علم آرایشگری و رسیدن به یک نتیجه مطلوب، مستلزم داشتن مهارت و قدرت آرایشگری است. این امر، با تمرین و تجربه و استفاده از ابزارهای قدرت مند و به روز، قابل به‌ دست‌ آوردن است.

 Tastes in hairdressing

داشتن استعداد و سلیقه در آرایشگری

مستعد یادگیری بودن از ویژگی های یک آرایشگر خوب قلمداد می شود. گاهی وقت‌ ها پیش می‌ آید که فردی اطلاعات کامل یک رشته را با زحمت زیاد کسب می‌ کند. و برای انجام آن کار تمرین‌ های زیادی هم انجام می دهد اما در آخر نتیجه آنچنان که باید دلچسب باشد؛ نیست. شاید دلیل این امر این است که این فرد برای این کار ساخته نشده است. باید به دنبال یک شغل یا هنر دیگری باشد که در آن استعداد دارد. برگ برنده‌ی آرایشگر‌های موفق، استعداد ذاتی و داشتن سلیقه در آرایشگری است. تشخیص این که برای چه تیپی چه مدلی زیبا‌تر است. استفاده از روش ها و مدل های نو‌آورانه نیز از همین مشخصه، سرچشمه می‌ گیرد.

بیشتر بخوانید: آرایش پوست سبزه

ویژگی های رفتاری یک آرایشگر خوب

بعد از توانایی های مهارتی یک آرایشگر، این ویژگی‌ های رفتاری اوست که می‌ تواند از او آرایشگری محبوب بسازد. ما در ادامه به بعضی از مهم‌ ترین این ویژگی‌ ها اشاره می‌ کنیم.

خوش‌ برخورد بودن

میل به محترم‌ شمرده‌ شدن مشتری‌ ها را به سمت سالنی هدایت می‌ کند. آرایشگری خوش‌ برخورد، مهربان و مودبی در آنجا مشغول هنرنمایی است. همه‌ی ما حتی‌ الامکان، در مواقع غیر‌ ضروری سمت انسان‌ های مغرور، بی ادب، یا بد‌ اخلاق نمی رویم. افرادی که از موهبت اخلاق خوب برخوردار نیستند جدای از این که مدام در معرض بحث و درگیری با اطرافیان قرار دارند. و در زندگی شخصی خود، کمبود آرامش را احساس می‌ کنند. در فضای کاری، نیز با مشکلاتی نظیر عدم تمایل مراجعه مشتریان به آن‌ ها مواجه هستند.

Ability to communicate verbally

توانایی برقراری ارتباط کلامی مفید

حتما در اطراف خود انسان‌ هایی را می‌ شناسید که از بودن کنارشان و هم‌ صحبت شدن با آن‌ ها لذت می‌ برید. کار آرایشگری کاری زمان‌ بر است و معمولا افرادی که به آرایشگاه مراجعه می کنند زمان زیادی را در سالن صرف می کنند. یکی از چیزهایی که می‌ تواند گذشت زمان را برای آن‌ ها ساده‌ تر یا حتی دلچسب‌ تر کند هم کلام شدن با آرایشگری است. در حرف‌ های خود می‌ توان نکات جالب و آموزنده یا حتی نکات طنز، پیدا کرد. «شکایت از گرانی‌ ها و گلایه از بی‌ فرهنگی بعضی مردم» از جمله حرف‌ های کسالت‌ بار و خسته‌ کننده‌ ای است که طراوت مشتری را از بین می‌ برد.

توانایی القای حس آرامش و امنیت به مشتری

یکی دیگر از مواردی که می تواند ویژگی یک آرایشگر خوب تلقی شود؛ توانایی القای حس آرامش و امنیت به مشتری‌ ها است. داشتن این توانایی مستلزم مطالعه کتاب‌ های روان‌ شناسی و شخصیت‌ شناسی و مدیریت ارتباطات عمومی است. نکته بسیار مهمی که در این خصوص می‌ توان به آن اشاره کرد این است. شیوه و شدت لمس پوست سر، صورت و دیگر نقاطی که یک آرایشگر با آن تماس دارد. بیشترین نقش را در انتقال حس آرامش و امنیت به مشتری دارد.

داشتن اطلاعات عمومی بالا و آگاه بودن از مسائل مهم روز

یکی دیگر از نکاتی که می تواند یک شخصیت، به ویژه یک آرایشگر را جذاب‌ تر جلوه دهد. داشتن اطلاعات عمومی بالا و آشنا بودن به مسائل و اخبار روز است. این امر باعث می‌ شود که یک آرایشگر بتواند به راحتی در مورد بحث‌ هایی که در سالن زیبایی در مورد مسائل مختلف شکل می‌ گیرد ابراز نظر کند. اطلاعاتی را در اختیار دیگران بگذارد که اغلب می‌ تواند اطلاعاتی مهم و سودمند برای همه باشد. مثلا آگاهی از زمان ثبت‌ نام قرعه‌ کشی های خودرو یا آگاهی از زمان ثبت‌ نام لاتاری و …

Have high public information

ویژگی های ظاهری یک آرایشگر خوب چیست؟

پس از این‌ که یک آرایشگر، با علم و مهارت خود، توانست مشتری خود را جذب کند. برای این‌ که مشتری خود را از دست ندهد و همچنین برای جذب مشتریان جدید، باید اصطلاحا به ظاهر خود هم برسد. اهمیت ظاهری آرایشگر را می توان در موارد زیر خلاصه کرد.

داشتن چهره زیبا و آراسته

اولین نکته ای که یک آرایشگر باید داشته باشد تا مشتری به او اعتماد کند. پوست و مو، یا ناخن خود را در اختیار او قرار دهد این است که خود آرایشگر انسانی آراسته باشد. و حداقل در رشته ای که فعالیت می کند بشود خود او را به‌ عنوان  یک نمونه یا مدل معرفی کرد. این مورد به غیر از این‌ که حس زیبایی پسندی مشتری را تحریک می کند. احساس اعتماد به توانایی آرایشگر را نیز در مشتری بیدار می‌ سازد.

خوش‌ پوش بودن

معمولا در آرایشگاه ها، آرایشگران موظف به استفاده از لباس فرم یا پیشبند هستند. خیلی نمی‌ توان سلیقه را در انتخاب لباس لحاظ کرد. اما انتخاب رنگ روپوش و ترکیب و تمیزی و اتو بودن لباس هایی که زیر روپوش پوشیده می‌ شود. در معرض دید مشتری است نیز تاثیر زیادی در جذابیت یک آرایشگر موفق دارد.

They were well-dressed

خوش بو بودن

این مورد را می‌ توان یکی از مهم‌ ترین مواردی قلمداد کرد که در تبدیل شدن به یک آرایشگر خوب و جذب مشتری بسیار موثر است. گاهی از سوی آرایشگر‌ها رعایت نمی‌ شود و باعث رانده شدن مشتری‌ ها از آن‌ ها می گردد و آن داشتن بوی خوب است.

آرایشگرها به واسطه شرایط شغل خود مجبور هستند تا در فاصله بسیار نزدیک با مشتری دقایق زیادی را صرف کنند. اگر لباس یا بدن یا دهان آن‌ ها بدبو باشد مشتری قید هنر و اخلاق آن آرایشگر را می‌ زند. و دفعه بعد پایش را هم در آن سالن نخواهد گذاشت.

مقالات پیشنهادی ما :

  کلام آخر

  در پایان یک آرایشگر خوب را می توان به کسی گفت که همه این مشخصات را داشته باشد. داشتن تمام این مشخصه ها در کنار ایجاد فضایی مناسب برای مشتریان می تواند یک آرایشگر خوب را به آرایشگری موفق و محبوب بدل کند. لطفا تجربه خود در برخورد با آرایشگران خوب و ضعیف را با ما به اشتراک بگذارید و این پست را برای دوستان آرایشگرتان ارسال کنید.

  اشتراک گذاری

  4 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  متن سربرگ خود را وارد کنید