مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

8 تا از بهترین ماسک‌ های خانگی مو های خشک

hair
فهرست مطالب

یکی از مشکلاتی که ممکن است برخی از افراد با آن مواجه شوند، خشکی مو ها است. این مشکل، بنا به دلایل مختلفی همچون شستن مکرر مو ها، سشوار کشیدن بیش از حد مو ها، شرایط آب و هوا و… ایجاد می ‌شود. برای رفع این مشکل، راه حل‌ های بسیار زیادی وجود دارد که شامل استفاده از ماسک‌ های خانگی، مصرف ویتامین و… می ‌باشند. اگر شما هم مو های خشک و وزی دارید و به دنبال درمان آن هستید، بهتر است که از ماسک‌های خانگی استفاده کنید. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا بهترین ماسک‌ های خانگی مو های خشک نظیر و طرز تهیه آن ‌ها را به شما عزیزان معرفی کنیم.

دلایل مهم و علل خشکی مو چیست؟

موهای شما عزیزان، ممکن است بنا به دلایل مختلفی خشک و یا سست شوند. برخی از مهم‌ ترین عواملی که باعث خشک شدن مو هایتان می ‌شوند، شامل موارد زیر می ‌باشند:

استفاده مکرر شما از سشوار

ممکن است که شما عادت داشته باشید تا همیشه مو های خود را با کمک سشوار خشک کنید. این کار باعث می‌ شود تا مو های شما رطوبت طبیعی خود را از دست داده و به مرور زمان، خشک و سست شود. علاوه بر سشوار، استفاده مکرر از هر گونه لوازم حرارتی همچون اتو مو، فر کننده مو، دیسپانسر و… نیز باعث می ‌شوند تا مو های شما خشک شوند.

استفاده بیش از حد شما از رنگ مو و دکلره

مواد شیمیایی که در رنگ مو وجود دارند، آسیب بسیار زیادی به مو ها وارد می ‌کنند. در واقع، رنگ و دکلره، چربی طبیعی مو ها را از بین برده و رطوبت مو ها را از بین می‌ برند. بنابراین، اگر که شما به طور مکرر مو های خود را رنگ می ‌کنید، باید منتظر خشک و سستی موهایتان باشید.

استفاده از محصولات اشتباه

در هنگام استفاده از محصولات مو، حتما تاریخ انقضا درج شده بر روی آن‌ ها را مطالعه کنید و از محصولاتی که تاریخ مصرف آن ‌ها گذشته است، هرگز استفاده نکنید. علاوه بر این، پیش از خرید محصولات مو، حتما بررسی کنید که با جنس مو های شما تناسب داشته باشند. استفاده از محصولات تاریخ مصرف گذشته و یا محصولاتی که با مو های شما تناسب ندارند، سبب می‌ شود تا مو های شما خشک و وز شوند. بنابراین، در هنگام خرید محصولات بهداشتی مو، حتما به موارد بیان شده دقت کنید.

عوامل محیطی و آب و هوا

از مهم ‌ترین علل خشکی موها، عوامل محیطی و آب و هوا است که برخی از این عوامل شامل موارد زیر می ‌باشند:

  • دمای بالای هوا
  • باد سرد
  • رطوبت پایین
  • نور شدید خورشید

علاوه بر عوامل نام برده، تمامی عوامل محیطی باعث خشکی مو ها می ‌شوند. بنابراین، اگر در معرض عوامل نام برده قرار دارید، ممکن است که موهایتان خشک و یا سست شوند.

بیشتر بخوانید: درمان مو خوره

شستن مکرر موهایتان

شستن مو و تمیز نگهداشتن آن، بسیار خوب است؛ اما اگر افراط در این کار باعث نابودی مو ها می‌ شود. زیرا، افراط در شستن مو ها، سبب می‌ شود تا مو ها آسیب دیده و به مرور زمان خشک شوند. بنابراین، بهتر است که به جای شستن روزانه موهایتان، آن ‌ها را یک روز در میان شست و شو دهید.

ماسک های خانگی مو های خشک

همان طور که بیان شد، یکی از روش‌ های درمان خشکی مو ها، استفاده از ماسک ‌های خانگی است. شما عزیزان می ‌توانید از طریق ماسک‌ های خانگی مو های خشک، خشکی مو هایتان را درمان کنید. برخی از بهترین ماسک ‌ها، شامل موارد زیر می‌باشند:

ماسک آلوئه ورا، روغن کرچک و پودر شنبلیله

روغن کرچک، روغن زیتون و… برای رفع خشکی مو، از بین بردن موخوره، تقویت مو و… مفید هستند. ماسک آلوئه ورا نیز یکی از موادی است که اغلب افراد برای آبرسانی و مرطوب کردن پوست و موی خود از آن استفاده می‌ کنند. بنابراین، شما می ‌توانید از ترکیب آلوئه ورا و روغن کرچک، برای نرم و مرطوب کردن مو هایتان کمک بگیرید.

برای تهیه ماسک آلوئه ورا شما باید ابتدا 3 الی 4 قاشق آلوئه ورا را با 2 الی 3 قاشق غذاخوری به خوبی مخلوط کنید. سپس، به این ترکیب، 3 قاشق پودر شنبلیله اضافه کرده و به خوبی مخلوط کنید.

ترکیب به دست آمده را بر روی تمامی  قسمت‌ های مو هایتان بمالید و 8 ساعت صبر کنید. می ‌توانید این ترکیب را در هنگام خواب بر روی مو هایتان بگذارید و تا صبح صبر کنید و سپس مو هایتان را با آب ولرم به خوبی شست و شو دهید.

بیشتر بخوانید: رفع شوره‌ سر

ماسک عسل و تخم مرغ

ماسک عسل و تخم مرغ هر دو مو ها را نرم، مرطوب و تقویت می ‌کنند. زمانی که با هم ترکیب شوند، می ‌توانند مشکل خشکی مو ها را رفع کرده و آن‌ ها را تقویت کنند.

شما عزیزان می‌ توانید ماسک عسل و تخم مرغ را درست کرده و سه بار در ماه استفاده کنید. برای تهیه این ماسک، باید دو عدد تخم مرغ را در ظرفی بشکنید و به خوبی هم بزنید. پس از این که رنگ تخم مرغ سفید شد، باید 3 الی 4 قاشق غذاخوری عسل را به آن اضافه نمایید. سپس، این مخلوط را بر تمامی نواحی موهایتان بمالید و 30 دقیقه صبر کنید. پس از گذشت نیم ساعت، موهایتان را با آب سرد شست و شو داده و به آرامی خشک کنید.

ماسک موز و عسل

ماسک موز و عسل، هر دو نرم کننده و مرطوب کننده هستند؛ بنابراین ترکیب این دو ماده می ‌تواند علل خشکی مو ها را از بین ببرد.

شما عزیزان برای تهیه ماسک ماسک موز و عسل ابتدا باید یک موز رسیده را به خوبی له کنید. سپس، یک قاشق غذا خوری عسل را به موز اضافه کرده و به خوبی مخلوط کنید. در نهایت، ترکیب به دست آمده را به مدت 20 دقیقه بر روی موهایتان بگذارید و پس از 20 دقیقه، مو های خود را به خوبی شست و شو دهید.

ماسک ماست و روغن نارگیل

برخی از افراد فکر می ‌کنند که نباید به هیچ وجه ماست را بر روی مو ها مالید. این تفکر کاملا نادرست است؛ زیرا برخلاف باور افراد، ماست ماده‌ای مرطوب کننده است که در ماسک‌ های مو مورد استفاده قرار می ‌گیرد. علاوه بر ماست، روغن نارگیل نیز در اغلب ماسک ‌های مو برای از بین بردن خشکی مو ها مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین، اگر که شما این دو ماده را با هم ترکیب کنید، مطمئنا خشکی موهایتان رفع خواهد شد.

شما عزیزان برای تهیه ماسک ماست و روغن نارگیل، ابتدا باید 5 قاشق غذاخوری ماست را با 2 الی 3 قاشق غذاخوری روغن نارگیل، به خوبی ترکیب کنید. سپس، ترکیب به دست آمده را بر روی مو های خود قرار داده و 20 الی 30 دقیقه صبر کنید. پس از گذشت 20 الی 30 دقیقه، موهای خود را با آب ولرم شست و شو دهید.

بیشتر بخوانید: بهترین تراپی پوست و مو

ماسک عسل و روغن نارگیل

روغن نارگیل، با نفوذ به ساقه مو ها، آن ‌ها را تقویت کرده و آبرسانی می‌ کند. بنابراین، هنگامی که روغن نارگیل و عسل مخلوط شوند، مو ها نرم و مرطوب خواهند شد.

شما عزیزان می ‌توانید ماسک عسل و روغن نارگیل را تهیه نموده و برای تقویت و رفع خشکی موهایتان یک بار در هفته از آن استفاده نمایید.

برای درست کردن ماسک عسل و روغن نارگیل باید ابتدا نصف فنجان روغن نارگیل را با نصف فنجان عسل، به خوبی مخلوط کنید. سپس، ترکیب عسل و روغن نارگیل را روی مو های خود بمالید و چند دقیقه ماساژ دهید. 15 الی 20 دقیقه صبر کنید و پس از آن مو های خود را با آب سرد شست و شو داده و با حوله خشک کنید.

ماسک عسل، ماست و سرکه سیب

ماسک عسل، ماست و سرکه سیب نیز مشکلات مختلف مو همچون موخوره، خشکی و… را رفع می ‌کند. حال تصور کنید که شما آنها را ترکیب کرده و مصرف کنید. این ماسک، همانند یک بمب عمل کرده و فورا مشکل خشکی موهایتان را رفع می‌کند.

برای تهیه ماسک عسل، ماست و سرکه شما باید ابتدا 5 الی 6 قاشق ماست را به خوبی هم بزنید و پس از گذشت چند دقیقه، 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب را به آن اضافه نمایید. پنج دقیقه این ترکیب را هم بزنید و سپس، 1 قاشق غذاخوری عسل را به این ترکیب اضافه نمایید. مخلوط به دست آمده را از ریشه تا نوک موهایتان بمالید و 15 الی 20 دقیقه صبر کنید. پس از گذشت 15 الی 20 دقیقه، مو های خود را با آب گرم شست و شو داده و خشک کنید.

بیشتر بخوانید: جلوگیری از ریزش مو

ماسک روغن زیتون

ماسک روغن زیتون، یکی از روغن ‌هایی است که اغلب افراد برای رفع موخوره و خشکی مو از آن استفاده می‌رکنند؛ زیرا روغن زیتون، مشکلات مو ها را از بین برده و آن‌ ها را تقویت می‌کند. شما می ‌توانید این ماده را به تنهایی و یا در ترکیب با مواد دیگری مصرف کنید. برای استفاده از ماسک روغن زیتون، شما باید 6 الی 7 قاشق غذاخوری روغن زیتون را گرم کنید. سپس، به آرامی این ماده را از ریشه تا نوک موهایتان بمالید و 30 دقیقه صبر کنید. پس از نیم ساعت، موهایتان را با آب گرم به خوبی شست و شو دهید. اگر که موهایتان بیش از حد خشک است، می ‌توانید شب روغن زیتون را به مو های خود بمالید و صبح آن ‌ها را شست و شو دهید.

ماسک تخم مرغ و لیمو

سفیده تخم مرغ، فولیکول‌ های مو را تقویت کرده و به رشد مو ها کمک می ‌کند. زرده تخم مرغ هم، مو ها را در برابر عوامل محیطی مقاوم و محکم می ‌کند. به همین دلیل، شما می ‌توانید از ماسک تخم مرغ و لیمو برای تقویت و رفع خشکی مو های خود استفاده کنید.

شما برای تهیه ماسک تخم مرغ و لیمو ابتدا باید زرده و سفیده تخم مرغ را جدا کرده و سپس زرده آن را به خوبی هم بزنید. پس از گذشت دو دقیقه، 1 قاشق غذاخوری آب لیمو تازه و ترش را به آن اضافه کرده و باز هم دو دقیقه هم بزنید. پس از 2 دقیقه، ماسک را بر روی ریشه و ساقه مو های خود قرار داده و 15 الی 20 دقیقه صبر کنید. در نهایت، مو های خود را با آب سرد به خوبی شست و شو دهید.

دیگر محصولات مراقبتی مو

سخن نهایی

ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما عزیزان را به طور کامل و مفصل با علل خشکی مو ها، درمان خشکی مو ها و انواع ماسک های خانگی آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که برای استفاده از ماسک‌ های خانگی مو های خشک، بهتر است که از مواد تازه استفاده نمایید؛ زیرا استفاده از مواد تازه اثر بخشی ماسک را بیشتر و سریع ‌تر می‌ کند.

همچنین، به یاد داشته باشید که پس از تهیه و قرار دادن هر یک از ماسک ‌ها بر روی موهایتان، از کلاه و یا حوله استفاده کنید. در واقع، باید پس از گذاشتن ماسک، با کمک حوله و یا کلاه تمامی نواحی موهایتان را بپوشانید. تیم زن شاد امیدوار است که این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید