مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

 سرم مو چیست؟ مزایای استفاده از آن

فهرست مطالب

محافظت از موها و سلامت و زیباییشان برای هر شخصی از اهمیت بالایی برخوردار است. برای همین زمانی که موهای فردی دچار آسیب‌هایی مانند خشکی، موخوره، سوختگی در برابر عواملی مانند رنگ مو و حرارت می‌شود، دنبال راه چاره می‌گردد.

 بهترین و مناسب‌ترین پیشنهاد برای این افراد استفاده از سرم مو است. این محصول تقویتی مو که امروزه استفاده از آن نیز رواج یافته، نتایج شگفت‌انگیزی داشته و موها را در برابر عوامل نام‌برده شده مقاوم و درمان می‌کند. اگر شما هم با مشکل موهای خشک و آسیب‌دیده مواجه هستید و در مصرف سرم مو تقویتی تردید دارید، تا انتهای این مطلب از صندلی همراه ما باشید. زیرا در نهایت با ترکیبات، فواید و نحوه استفاده از آن آشنا می‌شوید و تردید شما در مصرف سرم برای موهایتان رفع می‌شود.

 سرم مو چیست؟

 سرم مو یک محصول درمانی به حالت مایع بر پایه روغن و سیلیکون است. این محصول مانند یک لایه محافظتی روی ساقه مو قرار می‌گیرد و از موهای شما محافظت می‌کند. همچنین علاوه بر حفاظت، برای تغذیه موها نیز مناسب بوده و به تقویت، درخشندگی و سلامت موها کمک زیادی می‌کند.

 انواع سرم مو

 سرم‌ها برای موهای مختلف با آسیب‌های متفاوت تولید شده‌اند. ممکن است هر کسی برای یک مورد خاصی را تهیه کند. به همین دلیل این محصول در انواع مختلفی تولید می‌شود. از انواع سرم مو ایرانی و خارجی می‌توان موارد زیر را نام برد.

  سرم مو مناسب موهای خشک:

موهای خشک به دلیل نداشتن رطوبت کافی شکننده و کدر می‌شوند. همچنین به‌مرور زمان درگیر موخوره شده و ریزش پیدا می‌کنند. این سرم رطوبت لازم را به موها بخشیده و سبب درخشان و براق شدن آن‌ها می‌شود.

  سرم مو مناسب موهای چرب:

شاید فکر کنید که موهای چرب نه دچار موخوره می‌شوند و نه کدر خواهند شد. اما چربی موجود در این موها از نوع چربی غیرمفید بوده و این موها نیز به‌مرور زمان دچار آسیب می‌شوند. پس برای موهای آسیب‌دیده چرب از این سرم‌ها استفاده می‌شود.

 سرم مخصوص موهای رنگ‌شده:

بیش‌تر خانم‌ها به‌خاطر انجام رنگ و دکلره مو متوالی یا به روش غیراصولی، به موهای خود آسیب می‌رسانند. موهای آن‌ها به‌اصطلاح سوخته و دچار حالت کشسانی شده و کنده می‌شود. این نوع سرم‌ها مو آن‌ها را ترمیم کرده و از ریزش آن‌ها جلوگیری خواهد کرد.

  سرم مو برای موهای فر و مجعد:

موهای فر زیبایی خاص خود را دارند. اما بااین‌حال برخی افراد از وز بودن یا بدحالتی آن شکایت می‌کنند. سرم موهای فر و مجعد به رفع وزی موها، درخشندگی و خوش‌حالت شدن موهای فر کمک زیادی خواهد کرد.

 ترکیبات سرم مو

 ازآنجایی‌که سرم‌ها انواع مختلفی دارند، ترکیبات موجود در آن‌ها نیز متفاوت خواهد بود. اما برخی ترکیبات در اکثر آن‌ها استفاده می‌شود و مشترک هستند. با مطالعه ترکیبات روی محصول نیز می‌توانیم به وجود آن‌ها پی ببریم.

 اصلی‌ترین ترکیبات هر سرم مویی شامل موارد زیر است.

 روغن آرگان

 روغن آرگان یک روغن گیاهی مفید برای تغذیه و آبرسانی مو است. این روغن با داشتن مقدار زیادی ویتامین E به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی عمل کرده و به ترمیم موهای آسیب‌دیده و رفع موخوره می‌پردازد. دیگر خواص روغن آرگان ، جلوگیری از آسیب اشعه ماورا خورشید به موها و جلوگیری از خشک و شکننده شدن آن‌ها است.

 سرامیدها

 سرامیدها از لیپیدهایی هستند که مو به طور طبیعی مقداری از آن را در خود دارد. افزودن مقداری از این ماده به سرم‌های مو، سد حفاظتی مو را تقویت کرده و آن را در برابر آسیب‌ها محافظت می‌کند. سرامیدها همچنین به موها رطوبت و درخشندگی بخشیده و از شکسته‌شدن آن‌ها جلوگیری می‌کنند.

 آنتی‌اکسیدان‌ها

 آنتی‌اکسیدان‌ها درواقع محافظانی در برابر رادیکال‌ها آزاد و آسیب‌های محیطی هستند. این مورد در مواردی مانند چای سبز و ویتامین E یافت می‌شود؛ بنابراین گنجاندن یک یا چند ماده حاوی آنتی‌اکسیدان به اثربخشی سرم مو کمک زیادی خواهد کرد.

 آلوئه‌ورا

 آلوئه‌ورا را تقریباً می‌توان در هر محصول پوست و مو مشاهده کرد. دلیل آن نیز خواص ترمیم‌کنندگی و رطوبت‌رسانی آلوئه‌ورا است. این ماده به‌سلامت پوست سر و ساقه‌ها منجر شده و برای موهای خشک و شکننده بسیار مفید خواهد بود. طرز استفاده از آلوئه ورا برای پوست صورت سیار راحت است.

 سیلیکون

 سیلیکون یکی دیگر از مواد رایج در سرم‌های مو است. کاربرد سیلیکون در سرم‌ها این است که یک لایه محافظتی روی ساقه مو ایجاد می‌کند و از این طریق، ازدست‌دادن رطوبت در موها را کاهش می‌دهد. درنتیجه ظاهر موها براق و درخشان شده و به خوش‌حالت شدن و حالت‌پذیری آن‌ها کمک خواهد کرد.

 کراتین

 کراتین از ساختار اصلی مو بوده و پروتئینی است که در ساختار مو یافت می‌شود. کاهش این ماده در موها به خشک‌شدن و آسیب‌پذیرشدن موها در اثر عوامل محیطی مانند حرارت زیاد منجر می‌شود. افزودن آن به سرم موها مانند دیگر موارد به‌سلامت و ترمیم موها کمک زیادی می‌کند. کراتین تراپی مو هم افزودن همین ماده به موهاست.

 پانتنول

 پانتنول یک مرطوب‌کننده قوی و حافظ رطوبت مو بوده که یک پرو ویتامین گروه B۶ است. این ماده حالت ارتجاعی مو را افزایش داده و آن‌ها را در برابر شکنندگی مقاوم می‌کند. همچنین سبب درخشان شدن و صیقلی دیده‌شدن موها می‌شود.


دیگر محصولات مراقبتی مو

 مزایای استفاده از سرم مو

 با انواع سرم مو و ترکیبات رایج آن‌ها آشنا شدیم. اما مزایای استفاده از سرم مو چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم. برای اینکه با دلیل استفاده از آن آشنا شوید، مزایا و ویژگی‌هایی که این ماده به مو می‌بخشد را مطالعه کنید.

 ترمیم موی آسیب‌دیده:

اگر مو به هر دلیلی مانند رنگ‌کردن، استفاده از سشوار و اتوی داغ، شستشوی نامناسب و… آسیب‌دیده باشد، با استفاده مرتب از سرم مو ترمیم می‌یابد. طرز صحیح سشوار کشیدن مو را در مقاله ای جدا بررسی کرده ایم.

 درخشندگی موها:

رطوبت و لایه حافظتی که سرم‌های مو روی موها ایجاد می‌کند، موها را درخشان نشان داده و به زیبایی ظاهری موها کمک بسیاری می‌کند.

 تغذیه موهای خشک:

موهای خشک شکسته و کنده می‌شوند. دچار موخوره شده و ریزش پیدا می‌کنند. سرم مو با تغذیه موها این موارد را ترمیم کرده و از افزایش آن جلوگیری خواهد کرد.

نرم‌کننده مو:

موهای کم‌آب و آسیب‌دیده، شکننده و خشن شده و وز دیده می‌شوند. سرم موهای مناسب با نرم کردن تارهای مو از شکستن آن‌ها جلوگیری می‌کنند.

 جلوگیری از رطوبت زیاد:

همان‌طور که کاهش رطوبت و خشکی به موها آسیب می‌زند رطوبت زیاد نیز موها را آسیب‌پذیر می‌کند. عواملی مانند شستشوی زیاد ممکن است به‌مرور منجر به ریزش مو شود. سرم مو این رطوبت را در موها تنظیم می‌کند.

 جلوگیری از ریزش مو:

موهای سوخته، موخوره دار، خشک و شکننده به‌مرور کنده شده و سبب ریزش مو می‌شوند. سرم مو با رفع همه این موارد از ریزش مو جلوگیری خواهد کرد.

 معایب سرم مو

 این محصول مانند هر محصول درمانی و مراقبتی در کنار مزایایی که دارد، ممکن است معایبی نیز داشته باشد. اما خوشبختانه معایب آن زیاد نبوده و می‌توان همین چند مورد را بااطلاع از آن‌ها حل کرد. معایب سرم مو شامل این دو مورد است:

  1.   ممکن است محصول در موها تجمع پیدا کند. اگر این محصول زیاد استفاده شود، در موها تجمع پیدا می‌کند. اما با شستشوی مرتب با شوینده مناسب این مورد به‌راحتی رفع خواهد شد.
  2.  موجب چرب دیده‌شدن موها می‌شود. این مورد در موهایی با تار کلفت و مجعد معمولاً دیده نمی‌شود. اما افرادی که موهایی با تار نازکی دارند، باید بادقت و با اندازه مناسب از این سرم‌ها استفاده کنند تا از چرب دیده‌شدن موها جلوگیری کنند.

 نحوه استفاده از سرم مو

 هر نوع سرم مویی اعم از سرم مو خارجی و ایرانی زمانی اثربخش خواهند بود که درست و اصولی استفاده شوند. اگر از روش استفاده درست این محصول اطلاعی ندارید، نحوه استفاده از سرم مو به ترتیب زیر است.

  •   ابتدا موهای خود را با یک شامپوی مناسب شستشو دهید.
  •  پس از شستشو، آب موهای خود را با حوله بگیرید. می‌خواهیم موها فقط نم‌دار باشند.
  •  اگر سرم شما به شکل اسپری است آن را باید به ساقه‌ها اسپری کنید. در غیر این صورت به‌اندازه یک نخود از آن برای موهای معمولی کافی است. داخل دستتان بریزید و دست‌ها را به هم بمالید تا روغن گرم شود.
  •  روغن را به ساقه تمامی موها بزنید و دستان را به سمت نوک موها ببرید تا تمامی ساقه مو به روغن آغشته شود.
  •  سپس با یک شانه دندانه درشت موها را شانه کنید تا روغن به‌خوبی پخش شود.
  • درنهایت با شانه یا برس دلخواه، به موهای خود حالت دهید.

 سرم مو مناسب چه کسانی است؟

 در معرفی انواع سرم‌ها توضیح دادیم که آنها برای هر نوع مویی ساخته شده و کاربرد دارند. استفاده از سرم معمولاً برای موهای خشک و آسیب‌دیده توصیه می‌شود. اما باید بگوییم که این سرم علاوه بر خاصیت درمانی، خاصیت پیشگیری نیز دارد. اگر حتی موهای سالمی هم دارید، می‌توانید برای جلوگیری از هر آسیب احتمالی، از سرم‌های مناسب موی خود استفاده کنید.

 جمع‌بندی

 سرم مو یک محصول بی‌نظیر برای حفظ سلامت مو و درمان آسیب‌های آن است. در این مقاله از صندلی نیز سعی کردیم با معرفی آن و کاربردی که دارد، شما را از خواص شگفت‌انگیز این محصول مطلع کنیم. پس اگر این مطلب را به طور کامل مطالعه کردید، امیدواریم دیگر نگرانی درباره مصرف این محصول مو را نداشته باشید. لطفا اگر تجربه استفاده از این محصول را دارید، برای ما بنویسید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید