مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

اوزون تراپی مو چیست؟ | فواید و عوارض اوزون تراپی مو، هزینه و تعداد جلسات

اوزون تراپی مو چیست
فهرست مطالب

اوزون تراپی مو یکی از انواع روش‌های اوزون تراپی و یک روش درمان غیرتهاجمی برای برطرف کردن مشکلات مو از جمله درمان ریزش مو، رفع خشکی مو، درمان موخوره، درمان شوره سر، درمان شکنندگی موها، افزایش ضخامت تار مو و در نتیجه افزایش حجم و تراکم موهاست. در این مقاله به تفصیل در مورد روش درمانی اوزون تراپی مو، فواید و عوارض اوزون تراپی مو، هزینه اوزون تراپی مو، تعداد جلسات و ماندگاری درمان مو با اوزون تراپی و تمام نکاتی که باید درباره این روش درمانی غیرتهاجی مو بدانید به شما می‌گوییم.

اوزون تراپی مو چیست؟

اگر با مشکلات مو از جمله ریزش مو، خشکی، موخوره و شوره سر رنج می‌برید و موهای نازک و کم‌حجمی دارید می‌توانید از روش درمانی اوزون تراپی مو برای رفع این مشکلات بهره ببرید. برای اوزون تراپی مو از دستگاه مایکرومیست استفاده می‌شود. در این شیوه جدید و مدرن تقویت و مراقبت از مو درواقع موها آبرسانی و اکسیژن تراپی می‌شوند. در این روش درمانی غیرتهاجمی برای افزایش تراکم و حجم موها از «اوزون» استفاده می‌شود. اما اوزون چیست؟ اوزون مولکولی تشکیل ‌شده از ۳ اتم اکسیژن است. در این مولکول سومین اتم اکسیژن ناپایدار است و تمایل دارد از مولکول جدا شود. به همین دلیل هم به محض‌ اینکه این اتم با یک مولکول یا ترکیب‌های دیگر روبرو می‌شود، به سرعت با آن‌ها پیوند برقرار می‌کند، ساختار مولکولی آن‌ها را به‌کلی تغییر می‌دهد و آن‌ها را «اکسید» می‌کند. اصلا به همین خاطر است که اوزون ذاتا یک محافظ عالی است، همان‌طور که لایه اوزون از زمین محافظت می‌کند. به همین دلیل هم بود که گاز اوزون برای موارد درمانی مورد توجه دانشمندان قرار گرفت. پیش از این از گاز اوزون در درمان بیماری‌هایی مثل آتروز، زخم‌های مزمن، بیماری‌های قلبی، دیابت، اچ آی وی (ایدز)، فتق دیسک، سرطان، ضدعفونی کردن زخم‌ها و بیماری‌های عصبی استفاده می‌شد.

بعد از این توضیحات دوباره به این سوال می‌رسیم که پس اوزون تراپی مو چیست؟ باید بگوییم که در اوزون تراپی مو گاز O2 به گاز O3 (اوزون) تبدیل می‌شود. این گاز اوزون در ساقه مو پخش می‌شود و فولیکول‌های مو را تقویت می‌کند. این روش اوزون تراپی پوست سر در نهایت منجر به درمان مشکلات مو و پوست سر از جمله موخوره، خشکی پوست سر، شوره سر، تقویت موهای نازک و آسیب دیده، ریزش مو و در نتیجه افزایش حجم موها می‌شود. تمام این کارها هم به لطف همان اتم اکسیژن ناپایدار گاز اوزون انجام می‌شود که دوست دارد با ترکیبات مختلف پیوند برقرار کرده و آن‌ها را اکسید کند. برای رفع خشکی موهایتان نیز می‌توانید از ماسک‌ های خانگی برای مو های خشک استفاده کنید.

قبل و بعد اوزون تراپی

اوزون تراپی مو چگونه انجام می‌شود؟

گفتیم کاری که اوزون تراپی مو انجام می‌دهد به لطف همان اتم اکسیژن ناپایدار و بازیگوش است. با تزریق اوزون به پوست و موی سر عمل «اکسید» انجام می‌شود. این اکسید شدن سبب تشکیل «پپتون»ها در ساقه مو می‌شود. این پپتون مثل یک لایه محافظتی روی ساقه موها می‌نشیند تا خشکی و شکنندگی موهای آسیب دیده و مشکلات پوست سر مثل زخم‌ها و شوره سر را برطرف کرده و از آن‌ها محافظت ‌کند؛ کاری که گاز اوزون در انجام آن تبحر دارد. همچنین پپتون علاوه بر تحریک فولیکول‌ها برای رشد مو، سبب براق شدن، رفع شوره سر و ظاهر زیبای موهای شما می‌شود.

بیشتر بخوانید: فواید ویتامینه مو چیست؟

مراحل کار دستگاه اوزون تراپی مو (مایکرومیست)

دستگاه اوزون تراپی مو یا مایکرومیست چند قسمت دارد که هر کدام یک مرحله از اوزون تراپی مو را انجام می‌دهند. استفاده از دستگاه مایکرومیست باید توسط فرد متخصص و متبحر انجام شود.

مرحله اول

دستگاه مایکرومیست یک محفظه آب دارد که آب در آن تا دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد گرم می‌شود. در این دما آب بخار می‌کند و در اولین مرحله اوزون تراپی موها در این محفظه بخار آب قرار می‌گیرند. بخار آب موجود در این محفظه فولیکول مو را تحریک می‌کند و در عرض ۴ الی هفت دقیقه نفوذپذیری فولیکول مو افزایش پیدا می‌کند.

مرحله دوم

بعد از گذشت ۴ الی هفت دقیقه و افزایش نفوذپذیری فولیکول‌های مو، دستگاه در این مرحله امواج فراصوت تولید کرده، مولکول‌های آب به اکسیژن و هیدروژن تجزیه شد، اکسیژن‌ها با هم ترکیب می‌شوند و گاز اوزون را تشکیل می‌دهند. در ادامه واکنش و طی شکسته شدن دوباره اکسیژن‌ها، مولکول‌های فعال اکسیژن جذب فولیکول‌های مو می‌شوند.

مرحله سوم

در مرحله آخر اوزون تراپی مو که cooling نام دارد، محفظه دستگاه شروع به خنک و سرد شدن می‌کند و در نتیجه فولیکول‌های مو هم خنک می‌شوند. با خنک شدن فولیکول‌های تحریک شده و بسته شدن منافذ آن‌ها، مولکول‌های اکسیژن فعال یا همان «پپتون»ها در فولیکول مو محبوس شده و در ساقه مو باقی می‌مانند. همان‌طور که گفتیم این پپتون‌ها مثل یک لایه محافظتی روی ساقه موها می‌نشینند.

بیشتر بخوانید: اولاپلکس تراپی چیست؟

انواع اوزون تراپی مو کدامند؟

چند روش اوزون تراپی مو وجود دارد که پزشک شما براساس نیاز و مشکلات پوست و موی سر شما یکی از روش‌ها را برای شما تجویز می‌کند:

 • تماس مستقیم گاز اوزون با بافت پوست

در این روش که برای درمان موها استفاده می‌شود گاز اوزون مستقیما در ارتباط با بافت اندام از جمله پوست قرار می‌گیرد. این کار توسط دستگاه‌های مخصوص انجام می‌شود. بعضی از این دستگاه برای آموزش اوزون تراپی در منزل هم مناسب هستند. کافی است که موهای خود را زیر دستگاه بگذارید تا الکترون‌های آزاد اوزون از طریق بخار آب روی موها و پوست سر شما بنشینند.

 • تزریق اوزون در خون
 • تزریق عضلانی اوزون

فواید اوزون تراپی برای مو چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم اوزون تراپی مو یکی از جدیدترین روش‌های درمان مشکلات مو و پوست سر، جوانسازی و تقویت موی سر است. نظرات مردم درباره اوزون تراپی مو در میان کسانی که این روش درمانی را انجام داده‌اند اغلب مثبت است. در ادامه به برخی از فواید اوزون تراپی مو و پوست سر اشاره می‌کنیم.

 • حجم‌دهی و افزایش تراکم موها با تقویت جریان گردش خون؛
 • بازسازی و ترمیم تارهای مو؛
 • درمان موخوره؛
 • درمان شوره سر؛
 • افزایش ضخامت تار موهای نازک؛
 • درمان ریزش مو و افزایش رشد موها؛
 • نرم و صاف شدن موها؛
 • آبرسانی و ترمیم موهای آسیب دیده از رنگ و دکلره؛
 • تقویت موهای آسیب دیده؛
 • بهبود تاسی و آماس سر اگر جنبه ارثی نداشته باشد؛
 • بهبود زائده‌های چرکی در کف سر؛
 • درمان خشکی، خارش و حساسیت‌های پوست سر؛
 • پیشگیری از سفیدی زودرس مو با تحریک کردن فولیکول‌های مو به تولید رنگدانه.

بیشتر بخوانید: سامبره مو چیست؟

عوارض اوزون تراپی موی سر چیست؟

اوزون تراپی مو و پوست سر علاوه بر فوایدی که برای درمان مشکلات مو و پوست سر دارد ممکن است برای برخی از افراد مضر باشد. بهتر است اوزون تراپی مو زیر نظر پزشک متخصص انجام شود زیرا مقدار اوزون برای درمان مشکلات مو باید در حجم کم و تنظیم شده باشد. مقدار بیش از حد اوزون مشکلاتی مثل مسمومیت و آثار مخرب برای سلامتی بدن را به دنبال دارد. برخی از عوارض کوتاه مدت اوزون تراپی مو عبارتند از:

 • سردردهای کوتاه مدت که ممکن است از ۱ تا سه روز طول بکشد؛
 • حالت تهوع و استفراغ به دلیل حساسیت به بو و ترکیب اوزون که بعد از چند ساعت رفع می‌شود؛
 • سرفه حین انجام اوزون تراپی مو و بعد از آن؛
 • سوزش چشم حین انجام اوزون تراپی مو که موقت است و ۲ الی سه ساعت طول می‌کشد؛
 • آبریزش بینی حین انجام اوزون تراپی مو که موقت است.

مراقبت‌های قبل و بعد از اوزون تراپی مو

 • مصرف داروهای ضدالتهاب تا ۴ روز بعد از اوزون تراپی مو ممنوع است. مصرف استامینوفن ساده تا ۱ گرم در روز ایرادی ندارد.
 • برای مصرف مسکن بعد از اوزون تراپی با پزشک خود مشورت کنید. از مصرف داروهای غیراستروئیدی مثل ایبوپروفن، ژلوفن، ادویل و … مگر با تجویز پزشک خودداری کنید چون در روند بهبود با اوزون تراپی مو اختلال ایجاد می‌کنند.

اوزون تراپی مو برای چه افرادی ممنوع است؟

اوزون تراپی مو برای زنان باردار و شیرده و افرادی که حساسیت پوستی شدید دارند، افرادی که پرکاری تیروئید دارند و کسانی که دچار بیماری‌های خونریزی دهنده و فاویسم هستند، ممنوع است.

ماندگاری اوزون تراپی مو چقدر است؟

مدت زمان ماندگاری اوزون تراپی مو به مراقبت شما و همچنین آسیب‌ و مشکلات مو و پوست سر شما بستگی دارد. معمولا ماندگاری اوزون تراپی مو از ۱۰ روز تا چند هفته است.

تعداد جلسات اوزون تراپی چند جلسه است؟

تعداد جلسات اوزون تراپی به شرایط و میزان مشکلات موی شما بستگی دارد. جلسات اوزون تراپی معمولا ۲ الی ۳ جلسه برای افرادی که موهای آسیب دیده دارند طول می‌کشد. برای افرادی که موهای سالم‌تری دارند و مشکلات پوست سرشان کمتر است ممکن است یک جلسه اوزون تراپی مو کفایت کند.

هزینه اوزون تراپی مو چقدر است؟

قیمت اوزون تراپی مو با بهترین دستگاه به موارد متعددی از جمله شرایط و مشکلات موی شما بستگی دارد. طبعا هزینه اوزون تراپی مو برای افرادی که موهای پرپشت و بلند دارند بیشتر از کسانی است که موهای کم‌حجم و کوتاه‌تری دارند. همچنین میان هزینه اوزون تراپی مو و تعداد جلسات اوزون تراپی مو یک رابطه مستقیم وجود دارد، هر چه تعداد جلسات بیشتر باشد هزینه هم بالاتر می‌رود. همچنین هزینه اوزون تراپی در آرایشگاه‌ها از هزینه اوزون تراپی در مراکز و کلینیک‌های زیبایی ممکن است کمتر باشد.

سوالات متداول درباره اوزون تراپی مو

آیا اوزون باعث رشد مجدد مو می‌شود؟

بله. اوزون تراپی ریزش مو را کاهش می‌دهد و رشد مو را تحریک می‌کند. اگر در نقاطی که ریزش مو اتفاق افتاده است متوجه رشد مو نشدید، لطفا با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید زیرا ممکن است یک بیماری زمینه‌ای باعث ریزش مو شده باشد.

آیا اکسیژن درمانی برای ریزش مو موثر است؟

اکسیژن درمانی مو می‌تواند جایگزین اوزون تراپی مو شود. می‌توان از این روش برای درمان ریزش مو به طور موثر استفاده کرد.

آیا می‌توان اوزون تراپی مو را در خانه انجام داد یا باید توسط متخصص انجام شود؟

اوزون تراپی مو باید توسط یک متخصص انجام شود. توصیه نمی‌شود آن را در خانه امتحان کنید، زیرا اگر به درستی انجام نشود می‌تواند خطرناک باشد.

تفاوت اوزون تراپی با سایر درمان‌های مو، مانند کراتینه یا پروتئین تراپی مو چیست؟

کراتینه کردن مو و پروتئین تراپی مو، مواد مغذی را به مو اضافه می‌کنند، اما متد اوزون تراپی از گاز اوزون برای تمیز کردن و سم‌زدایی مو و پوست سر استفاده می‌کند.

آیا اوزون تراپی برای افراد مبتلا به پسوریازیس یا اگزما پوست سر توصیه می‌شود؟

اوزون تراپی مو برای افراد مبتلا به پسوریازیس یا اگزما پوست سر توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است علائم این بیماری‌ها را تشدید کند و باعث تحریک بیشتر پوست سر شود.

اوزون تراپی برای از بین بردن ناخالصی‌ها از مو و پوست سر چگونه عمل می‌کند؟

اوزون تراپی گاز اوزن را به مو و پوست سر وارد می‌کند که به از بین بردن باکتری‌ها، قارچ‌ها و سایر ناخالصی‌ها کمک می‌کند. گاز اوزون ناخالصی‌ها را تجزیه می‌کند و حذف آنها را آسان‌تر می‌کند.

آیا محدودیت سنی یا محدودیتی برای افرادی که اوزون تراپی مو انجام می‌دهند وجود دارد؟

هیچ محدودیت سنی یا محدودیت خاصی برای اوزون تراپی مو وجود ندارد. با این حال، ممکن است برای انواع مو یا برخی شرایط خاص مو مناسب نباشد. برای تعیین اینکه آیا برای موهای شما مناسب است یا خیر، با یک متخصص مشورت کنید.

سخن پایانی

در این مقاله سایت صندلی در مورد اوزون تراپی مو و فواید و عوارض این روش درمانی غیرتهاجمی و جدید برای مشکلات مو و پوست سر صحبت کردیم. شما تجربه درمان مشکلات مو با اوزون تراپی را دارید؟ تجربیات خود را در بخش نظرات این مقاله با ما در میان بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید