مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تفاوت کرم آبرسان و مرطوب کننده

فهرست مطالب

زمانی که می‌خواهید محصولات مراقبت از پوست را انتخاب کنید، لازم است تا بدانید که هرکدام چه فرمولاسیونی دارند و نحوه عملکردشان چیست. انواع اسانس، سرم پوست، آمپول، کرم، مرطوب‌کننده و آبرسان که به مرور باید به روتین مراقبت از پوست اضافه شوند، هرکدام ترکیبات، خواص، نحوه مصرف و کاربرد متفاوت دارند که باعث گیج‌شدن اشخاص می‌شود.

متاسفانه برخی از افراد هنگام خرید مرطوب کننده یا آبرسان دچار سردرگمی می‌شوند و نمی‌دانند که هریک چه کاربردی دارد و چه زمانی باید آنها را استفاده کرد؛ زیرا معمولا با یکدیگر یکسان درنظر گرفته می‌شوند؛ درحالی که کاملا متفاوت هستند و هرکدام خواص و کاربردی متفاوت با دیگری دارد. اگر شما هم نمی‌دانید که تفاوت کرم آبرسان و مرطوب کننده چیست؟ پیشنهاد می‌کنیم در این مقاله از صندلی با ما باشید تا اطلاعات کاملی در این مورد ارائه دهیم. 

کرم مرطوب‌کننده چیست؟

مرطوب‌‌کننده محصولی است که روی پوست قرار می‌گیرد و سطح آن را همانند یک لایه مراقبتی، می‌پوشاند. این محصول را باید بعد از آبرسانی پوست استفاده کرد تا رطوبتی که در سطح آن قرار دارد را حفظ کند و مانع از تبخیر آن شود. درواقع مرطوب‌کننده کمک می‌کند تا آب و رطوبت موردنیاز پوست حفظ شود؛ در این صورت است که ضمن افزایش انعطاف پوست، مانع از خشکی آن نیز می‌شود.

البته خوب است بدانید که خودِ پوست می‌تواند چربی و روغن طبیعی موردنیاز خود را تولید کند؛ اما مشکل اینجاست که نمی‌تواند آنها را حفظ کند، اینجاست که مرطوب‌کننده به کمک آن می‌آید و ضمن افزایش تولید این چربی‌ها باعث ایجاد تعادل در رطوبت سطح پوست هم می‌شود. به بیانی ساده‌تر و کلی، مرطوب‌کننده‌ها بهترین محصول برای درمان خشکی پوست هستند، آن را نرم و لطیف می‌کنند. معمولا محصولات مرطوب‌کننده حاوی مواد زیر هستند:

 • روغن شی باتر
 • روغن دانه‌های گیاهی
 • روغن معدنی
 • موم عسل
 • لانولین
 • اسید استئاریک
 • روغن گیاهی مانند جوجوبا، درخت چای و…

کرم آبرسان چیست؟

متاسفانه اگر کمی بادقت بیشتری به اطرافیان خود نگاه کنید، می‌بینید که کم نیستند افرادی که از خشکی پوست، رنج می‌برند. مشکلی که به دلیل کاهش هیدراتورهای پوست ایجاد می‌شود. درواقع هیدراتورها مسئولیت آبرسانی و ایجاد رطوبت کافی سطح پوست را برعهده دارند و اگر به میزان لازم تولید نشوند، نتیجه آن، خشک‌شدن پوست است.

کرم‌های آبرسان به کمک ما می‌آیند تا با تامین آب موردنیاز لایه اپیدرمی پوست، خشکی را از بین ببرند؛ زیرا ترکیباتی که در این محصولات وجود دارد، انواع روان‌کننده‌هایی است که کمک می‌کنند تا در مقابل ازبین رفتن رطوبت، همانند سدی عمل کنند و اجازه ندهند این عضو از بدن، بدون آب و خشک بماند. می خواهید بدانید بهترین برند کرم آبرسان پوست کدام است؟

در انواع کرم‌های آبرسان معمولا مواد زیر وجود دارد:

 • آلوئه ورا
 • عسل
 • اسید هیالورونیک
 • اسید سیتریک
 • اسید لاکتیک
 • اوره
 • سدیم لاکتات

مقایسه مرطوب کننده و آبرسان

پس از آنکه تعریف کاملی از کرم مرطوب کننده یا آبرسان ارائه کردیم، زمان آن است که در این بخش این دو را با یکدیگر مقایسه کنیم و از عملکرد، کاربرد و تاثیری که روی پوست صورت می‌گذارند، بیشتر صحبت کنیم. پرواضح است که تولیدکنندگان محصولات مراقبتی پوست، همواره درصدد تولید محصولاتی هستند که نیاز مشتریان را برطرف کند. نرمی و لطافت پوست در کنار شادابی و درخشندگی آن، یکی از دغدغه‌ای اصلی به‌ویژه بانوان است که درنهایت کندشدن روند پیری پوست را درپی دارد.

تامین رطوبت و حفظ چربی‌های نرم‌کننده و مغذی پوست، بسیار مهم است و این مسئله شرکت‌های تولیدکننده انواع محصولات مراقبتی پوست را برآن داشته است تا هدف اصلی‌شان تولید مرطوب کننده یا آبرسانی باشد که ضمن حفظ سلامتی پوست، در جوانسازی آن هم تاثیرگذار باشد. درواقع این محصولات مکمل هم هستند و نباید به تنهایی استفاده شوند تا نتیجه مطلوب از استفاده آنها، دریافت شود. با این حال لازم است تا بیشتر در مورد تفاوت آنها بدانیم و ما در ادامه به مقایسه کرم آبرسان و مرطوب کننده پرداخته‌ایم تا درک بهتری از این موضوع داشته باشید.

 • از آبرسان‌ برای ایجاد رطوبت مورد نیاز پوست استفاده می‌شود. مرطوب‌کننده همانند لایه‌ای عمل می‌کند که روی منافذ باز پوست و سطح آن را مسدود می‌کند و اجازه نمی‌دهد رطوبت پوست، تبخیر و از بین برود.
 • تاثیری که آبرسان بر پوست می‌گذارد متفاوت است نسبت به اثری که مرطوب‌کننده ایجاد می‌کند. درواقع آبرسان همانند لایه‌ای نازک روی سطح پوست را می‌پوشاند و اجازه نمی‌دهد رطوبت آن، تبخیر شود و به صورت عمقی، پوست را مرطوب می‌کند. مرطوب‌کننده چون حاوی روغن‌های چرب است، از خشکی پوست جلوگیری می‌کند و نمی‌گذارد چربی پوست از بین برود.
 • ترکیبات آبرسان موادی همچون گلیسیرین و هیالورونیک اسید (قدرت هیالورونیک اسید در جذب آب، ۱۰۰۰ برابر وزن خود است ) است. این مواد آب موجود در هوا را جذب می‌کند و باعث می‌شود تا رطوبت پوست، افزایش یابد. این در حالی است که با کمک مرطوب‌کننده که ترکیبات آن روغن‌های مختلف و موردنیاز پوست است، می‎توان مانع از خارج‌شدن آب و رطوبت از سطح پوست شد.
 • هرکدام از این محصولات را باید در زمان مشخصی مصرف کرد. نمی‌توانید با میل خود و بدون اصولی آنها را به سطح پوست خود بمالید. باید ابتدا آبرسان بزنید. با این کار رطوبت موردنیاز پوست را تامین می‌کنید. سپس باید مرطوب‌کننده استفاده کنید تا اجازه ندهد رطوبت و آبی که توسط آبرسان تامین شده است، از بین برود و تبخیر شود. نباید بین مصرف این دو، فاصله زیادی ایجاد شود. هنوز تا پوست به دلیل استفاده از آبرسان مرطوب و نمناک است، باید مرطوب‌کننده را روی آن استفاده کنید.

مرطوب کننده یا آبرسان؟

با توجه به توضیحاتی که در مورد کرم مرطوب‌کننده و آبرسان دادیم، اگر همچنان نمی‌دانید که بالاخره باید کدام را انتخای کنید و در روتین مراقبت از پوست خود بگنجانید! مرطوب کننده یا آبرسان ؟ باید بگوییم که پوست صورت به هردو محصول نیاز دارد. درواقع همانطور که در بخش‌های قبل توضیح دادیم، مرطوب‌کننده‌ها لایه محافظتی هستند و باید حتما بعد از مصرف آبرسان‌ها روی پوست اعمال شوند. وقتی از کرم آبرسان روی سطح پوست صورت خود استفاده کنید، بلافاصله تبخیر شده و دیگر اثری روی پوست نمی‌گذارند. در این حالت است که باید از کرم مرطوب‌کننده کمک گرفت تا همانند لایه‌ای محافظ و سدی قوی، روی این محصول قرار بگیرد، آن را بپوشاند و مانع از تبخیر آن شود. ضمن اینکه با داشتن ترکیبات مغذی و موردنیاز پوست، آن را نیز تغذیه کند.

اما نکته‌ای که باید حتما به آن توجه کنید، این است که قبل از اقدام به خرید هرکدام از این دو نوع محصول، ابتدا نوعِ پوست خود را بشناسید. هر پوستی نیاز متفاوتی دارد. مثلا پوست خشک در مقایسه با پوست چرب، نیازمند آبرسانی بیشتر است. پس مهم است که ابتدا بدانید که پوست شما از چه نوعی است. برای تشخیص بهتر، می‌توانید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کند زیرا روش های آبرسانی پوست بسیار زیاد است.

پس از آنکه متوجه شدید پوستتان خشک، چرب یا معمولی است، می‌توانید بهتر و اصولی‌تر کرم مرطوب کننده یا آبرسان مناسب پوست خود را تهیه کنید. خصوصا افرادی که پوستی چرب دارند، مستعد جوش هستند و اگر محصولی مناسب استفاده نکنند، احتمال التهاب و جوش‌زدن پوستشان افزایش می‌یابد.

به طور کلی آبرسان و مرطوب‌کننده هردو تکمیل‌کننده هم هستند و استفاده هریک بدون دیگری، تاثیری بر گرفتن نتیجه موردنظرتان ندارد.

مقالات پیشنهادی صندلی:

جمع‌بندی

در این مقاله از صندلی در مورد مراقبت از پوست با کمک مرطوب کننده یا آبرسان صحبت کردیم. توضیح دادیم که مراقبت از پوست یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که به کندترشدن روند پیری پوست کمک می‌کند و باعث می‌شود تا پوستی جوان، شاداب و باطراوت داشته باشید. برای تحقق این امر، قبل از مصرف محصولات مراقبت از پوست مانند انواع مرطوب‌کننده و آبرسان شناخت فرمولاسیون و کاربرد هرکدام بسیار مهم است. تا در کنار داشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش، بتوانید شادابی، جوانی و طراوت را به پوست صورت خود هدیه دهید و روند پیری آن را کندتر کنید.تاثیر رژیم غذایی مناسب بر پوست انکار ناپذیر است.

آیا شما هم قبل از مطالعه این مطلب فرق کرم آبرسان و مرطوب کننده را نمی‌دانستید؟ لطفا اگر تجربه‌ای در مصرف این مواد دارید، با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

4 پاسخ

 1. عالی بود من همیشه برام جای سوال بود هردوشو بایداستفاده کردیایکیشو که بااین مقاله زیبا جواب سوالمو دریافت کردم ممنونم

 2. ممنون ازتون مقاله واقعا عالی و مفید و کاربردی بود به عنوان فروشنده این محصولات باید بگم بسیار استفاده کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید