مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

خط چشم دائم و نکات مهم کشیدن آن 

فهرست مطالب

خط چشم، تکنیک آرایشی است که چشمان شما چندین برابر زیبا و جذاب‌تر می‌کند؛ ولی در هر شرایطی نمی‌توان خطوط صاف، یکدست و قرینه ترسیم کرد. در این شرایط، ممکن است وقت زیادی از دست بدهید یا بیخیال خط چشم شوید. راه‌حل پیشنهادی برای رفع این مشکل، خط چشم دائمی است که شما را از سر و کله زدن با خطوط نامتقارن راحت می‌کند. اما قبل از انجام تاتو خط چشم بهتر است اطلاعات کاملی راجع به آن داشته باشید، پس در این مقاله از سایت صندلی با ما همراه باشید.

تاتو خط چشم چیست؟

خط چشم دائمی یا تاتو خط چشم، نوعی آرایش نیمه دائمی است. در این روش، جوهر تاتو توسط تکنسین آموزش‌دیده زیر پوست و در امتداد خط مژه قرار می‌گیرد‌. جوهر تاتو و رنگدانه استفاده شده در آن، متفاوت از جوهر تتو بدن است. این نوع جوهر، تنها در لایه اول پوست رسوب می‌کند و طوری طراحی شده است که در طول زمان، محو می‌شود. به همین خاطر نیمه دائمی است.

این نوع تاتو معمولا بین ۸ تا ۱۸ ماه دوام دارد و نوع پوست و موارد دیگری مثل مصرف داروها و … بر مدت زمان دوام خط چشم تاثیر می‌گذارند؛ ولی به طور کلی توصیه می‌شود پس از ۱۲ ماه، خط چشم خود را ترمیم کنید. تاتو خط چشم روی خط مژه اعمال می‌شود و می‌توان آن را در سبک‌های مختلفی از خط چشم بسیار نازک و طبیعی گرفته تا خطوط متوسط و حتی ضخیم، اعمال کرد.

شیوه کشیدن خط چشم دائم

قبل از کشیدن خط چشم، شما باید از بین مدل‌های موجود، طرح و رنگ آن را انتخاب کنید. سپس باید تکنسین طرح موردنظرتان را تایید کند و بقیه مراحل آغاز می‌شود. ترفندهای کشیدن خط چشم بسیار متفاوت است.

کشیدن خط چشم معمولا ۲ تا ۳ ساعت طول می‌کشد؛ ولی این مدت زمان به مدل انتخابی شما نیز بستگی دارد. برای کشیدن خط چشم مراحل زیر طی می‌شوند: 

 • مرحله ۱: ابتدا چشم و ناحیه اطراف آن با استفاده از پنبه و ماده پاک کننده آرایش تمیز می‌شود.
 • مرحله ۲ : سپس این مرحله یک طرح اولیه از خط چشم به صورت خط چین روی پلک اجرا می‌شود. 
 • مرحله ۳: در این مرحله یک کرم بی‌حس کننده در ناحیه مورد‌نظر اعمال می‌شود تا مراجع درد کمتری احساس کند. فرآیند بی‌حسی حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. اگر به درستی بی‌حس شده باشید، هیچگونه درد یا احساس ناراحتی تجربه نمی‌کنید و فقط در امتداد بن مژه گزگز خفیفی احساس خواهید کرد. 
 • مرحله ۴: در شروع کار، تکنسین باید برای رعایت بهداشت و کاهش خطر ابتلا به عفونت تمامی وسایل را ضدعفونی کرده و از دستکش استفاده کند.
 • مرحله ۵: در مرحله آخر، تکنسین با استفاده از دستگاه به آرامی رنگدانه را با سوزن تاتو به پوست پلک تزریق می‌کند. پس از این مرحله تاتو خط چشم شما آماده است.

انواع مدل های تاتو خط چشم 

مدل‌های خط چشم مختلفی وجود دارد که شما باید از بین آن‌ها انتخاب کنید. خط چشم‌ها از نظر ضخامت و رنگ در گروه‌های مختلفی قرار می‌گیرند و این کار انتخاب را راحت‌تر می‌کند. از نظر ضخامت، چهار مدل خط چشم مختلف وجود دارد که عبارت‌اند از: 

خط چشم فوق ‌العاده ظریف یا تاتو بن مژه 

این نوع تاتو با نام تاتو بن مژه نیز شناخته می‌شود و نوعی خط چشم بسیار ظریف است. برای اجرای تاتو بن مژه یک نقطه جوهر در کنار هر مژه تزریق شده است که باعث می‌شود مژه‌های شما بلندتر و پرپشت‌تر به نظر برسند. همچنین می‌توان به صورت یک خط چشم بدون دنباله، فقط تا انتهای مژه‌ها طراحی کرد.

خط چشم نازک

خط چشم نازک، مناسب کسانی است که به آرایش نچرال و طبیعی علاقه دارند. این نوع خط چشم، چشمان شما را برجسته نشان می‌دهد در حالی که ظاهر طبیعی را حفظ می‌کند. خط چشم نازک برای استفاده روزانه و شرکت در محل کار بسیار مناسب است. 

خط چشم متوسط

یک خط چشم با پهنای متوسط، طرفداران خاص خودش را دارد و مورد پسند افرادی است که به آرایش علاقه دارند؛ اما نمی‌خواهند جلب‌توجه کنند. 

خط چشم ضخیم

خط چشم ضخیم برای همه افراد مناسب نیست. بلکه فقط برای کسانی که روزانه از میکاپ غلیظ و خط چشم استفاده می‌کنند، توصیه می‌شود. این خط چشم به شما ظاهری جسورانه می‌دهد.

رنگ خط چشم

شما می‌توانید از رنگ‌های قهوه‌ای و مشکی گرفته تا رنگ‌های جسورانه‌ای مانند سبز، آبی و بنفش انتخاب کنید. اکثر مردم از رنگ مشکی استفاده می‌کنند؛ ولی اگر قصد دارید از رنگ‌های متفاوت استفاده کنید، حتما به یاد داشته باشید که تاتو خط چشم نیمه دائمی است و حداقل دو سال همراه شماست. برای انتخاب رنگ و مدل خط چشم حتما با تتو آرتیست خود مشورت کنید.

تاتو خط چشم مناسب چه کسانی است؟

تاتو خط چشم مناسب شماست، اگر:

 • از آرایش روزانه خسته شده‌اید.
 • می‌خواهید خط چشم زیبا‌یی داشته باشید که دائمی باشد.
 • زمان کافی برای آرایش و کشیدن خط چشم ندارید.
 • نمی‌توانید خط چشم قرینه‌ای ترسیم کنید.
 • به کسانی که مژه‌های کم پشت، ریزش مو یا آلوپسی دارند کمک می‌کند تا چشم زیباتری داشته ‌باشند. برای رشد مژه ها می توانید از سایر روش های تقویت مژه نیز مطلع شوید.

مزایای کشیدن تاتو خط چشم دائمی

انجام تاتو خط چشم دائم فواید زیادی به دنبال دارد که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر است: 

 • نیازی نیست هر روز خط چشم بکشید. 
 • ضد لک و ضد آب است.
 • فرم و حالت چشم شما را برجسته می‌کند.
 • بین دو تا پنج سال دوام دارد.

عوارض کشیدن خط چشم دائم

اگر تاتو توسط یک متخصص مجرب و آموزش‌دیده انجام شود، بسیار ایمن و معمولا بدون درد است. در غیر این صورت احتمال بروز عوارض و آسیب‌های مختلف وجود دارد‌. معایب تاتو خط چشم که ممکن است رخ بدهد، عبارت‌اند از: 

 • احساس درد: قبل از انجام تاتو یک کرم بی‌حس کننده روی ناحیه مورد نظر اعمال می‌شود؛ اما برخی از افرادی که حساس هستند یا آستانه درد پایین‌تری دارند، ممکن است همچنان احساس درد داشته ‌باشند‌.
 • عفونت: استفاده از تجهیزات غیر‌استریل، بهداشت نامناسب یا عدم رعایت توصیه‌های مراقبتی پس از انجام تاتو می‌تواند منجر به بروز عفونت شود.
 • واکنش آلرژیک: اگرچه به ندرت گزارش شده است؛ اما ممکن است برخی افراد به جوهر تاتو آلرژی داشته باشند. تحریک ناشی از رنگدانه تاتو ممکن است به صورت قرمزی، برآمدگی، سوزش یا سوزش ظاهر شود.
 • بهبود جای زخم: برخی از افراد مستعد ایجاد جای زخم هستند و دیرتر از سایر افراد بهبود می‌یابند. اگر از این گروه هستید، بهتر است قبل از انجام تاتو با پزشک خود مشورت کنید. 

مراقبت بعد از تاتو خط چشم

معمولا پس از انجام تاتو، دوره نقاهت بسیار کوتاهی وجود دارد و فقط به مدت هفت تا ده روز باید چند نکته مراقبتی را رعایت کرد. این نکات مراقبتی شامل موارد زیر هستند:

 • ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از انجام تاتو از شست‌و‌شو صورت و تماس آب با چشم‌ها اجتناب کنید. 
 • در صورت احساس خارش یا پوسته‌پوسته شدن از لمس چشمان خود اجتناب کنید.
 • در این مدت از آرایش چشم و استفاده از موادی مثل انواع ریمل خودداری کنید. همچنین به طور کامل روتین پوستی خود و استفاده از محصولاتی مثل آب‌رسان یا ضدآفتاب را کنار بگذارید. 
 • در دوره نقاهت از رفتن به استخر، سوناهای عمومی، باشگاه و انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید.

فرق تاتو خط چشم با تاتو های معمولی

برای بسیاری از افراد این سوال پیش می‌آید که تفاوت تاتوهای معمولی با تاتو خط چشم چیست؟ اگرچه روند انجام خط چشم دائمی شبیه به انجام یک تاتو معمولی است؛ اما برخی تفاوت‌های کلیدی وجود دارد:

 • دوام و ماندگاری: تاتو‌های معمولی ماندگاری دائمی دارند؛ اما تاتو خط چشم در واقع نیمه دائمی است. این نوع تاتو تقریبا ۱۲ تا ۱۸ ماه دوام دارد و پس از آن باید ترمیم شود. 
 • فشار دستگاه: فشار سوزن دستگاه هنگام انجام تاتو خط چشم بسیار کمتر از تاتو‌های معمولی است. در واقع هنگام انجام تاتو خط چشم فشار سوزن به صورت سطحی تنظیم می‌شود و جوهر فقط روی اولین لایه‌ پوست اعمال می‌شود. به همین خاطر رنگ آن به مرور زمان محو می‌شود و پس از مدتی به ترمیم نیاز دارد. 
 • جنس جوهر: جوهرهایی که برای انجام تاتو خط چشم استفاده می‌شود با جوهر تاتو‌های معمولی متفاوت است. جوهر تاتو‌های آرایشی پایه فلزی کمتری دارند و ایمن‌تر هستند‌.
 • عوارض جانبی: انجام تاتو خط چشم به دلیل ماهیت حساسیت ناحیه چشم ایمن‌تر است ‌و درد کمتری نسبت به تاتو معمولی روی پوست احساس می‌شود. 

جمع بندی 

انجام تاتو خط چشم کاملا ایمن است؛ اما مهم است که یک تکنسین باتجربه و حرفه‌ای پیدا کنید. نگاه‌کردن به عکس‌های قبل و بعد مراجعان قبلی و خواندن نظرات آن‌ها بهترین راه برای تحقیق در مورد تخصص یک تاتو آرتیست است. سپس باید مدل موردنظر خود را از بین انواع مختلف خط چشم انتخاب کنید و با تاتو آرتیست خود راجع به آن صحبت کنید. پس از تایید طرح، تاتو انجام می‌شود و شما باید به خوبی مراقبت‌های لازم را انجام دهید تا خطر عفونت را کاهش دهید. درنهایت پس از طی دوره نقاهت می‌توانید از خط چشم دائمی خود لذت ببرید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

متن سربرگ خود را وارد کنید